Ana sayfa Diaspora Haberleri VATANIM SENSİN DİZİSİ ve KANAL D’ye KINAMA

VATANIM SENSİN DİZİSİ ve KANAL D’ye KINAMA

tarafınfan adige

Kanal D’de piyasaya sürülen ‘Vatanım Sensin’ adlı dizideki ‘Dağıstanlı’ karakteri ile Çerkes Ethem’in kastedilmesi ve zamanı gerçeklerle bağdaşmayan olayların seyirciye sunulması sebebiyle hazırlanan basın bildirisidir.
ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU
ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU
BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEKLERİ FEDERASYONU

Tarihin, dizilerden öğrenildiği şu dönemde, tarihle bağdaşmayan, gerçeği yansıtmayan, tamamen feyk vakaları reyting uğruna seyirciye sunmak asla kabul edilemez. Bu bağlamda ‘Vatanım Sensin’ dizisinde, İstiklal Mücadelesi Kahramanı Çerkes Ethem’in vatan haini şeklinde gösterilmesini reddediyor, sorumluları şiddetle kınıyoruz.
Şimal Kafkas Toplumu, hem Osmanlı Devleti, hem de Türkiye Cumhuriyeti döneminde devletin ve ordunun her kademesinde başarıyla vazife almış ve almaya devam etmektedir.
Şimal Kafkas Toplumu Osmanlı Devleti’nden Cumhuriyet’e geçiş periyodu olan Kurtuluş Mücadelesi’nde de etkin vazife alarak Kuvay-i Milliye Ruhunu oluşturmuş, mücadelenin kazanılmasında en etkili unsurlardan biri olmuştur.
Şimal Kafkasya Kökenli komutan ve mebuslardan Rauf Orbay, Bekir Sami Kunduk ve daha niceleri şeklinde Çerkes Ethem de kurtuluş mücadelesinin baş aktörlerinden biri olmuştur. Çerkes Ethem oluşturduğu Kuvayı Seyyare birliği ile tertipli ordu kurulana dek hem düşmana korku salmış, hem de Mebusan Meclisi’nin koruyucusu olmuştur.
Çerkes Ethem’e iade-i saygınlık yapılması gerekirken, böylesine tarih bilmez bir derlemenin ülke genelinde gösterim meydana getiren bir kanalda gösterilmesi  Türkiye’de yaşayan Şimal Kafkas Toplumunu rencide etmiştir.
‘Vatanım Sensin’ dizisinin senaristinden, yapımcısından ve yayıncı kuruluşundan ivedilikle Şimal Kafkas Toplumundan özür dilemesini ve yaptıkları kabul edilemez hatası düzeltmelerini bekliyoruz.
Tarihin, gerçek kişiliklerle anlatıldığı bu dizide “vaka, kurum ve karakterler hayal ürünüdür” diyerek sorumluluktan kaçılacağını düşünmek büyük bir yanılgıdır.
Toplumu yanıltan, seyircide kin duygusu uyandıran, gerçek dışı bu sahneleri Şimal Kafkas Toplumu adına kınıyor, mevzunun takip edeni olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Related Articles

Yorum bırakın