Ana sayfa Kafkasya Haberleri PUTİN’İN POTEMKİN ORDUSU

PUTİN’İN POTEMKİN ORDUSU

tarafınfan adige

Alman stratejist Carl von Clausewitz ortalama 200 yıl ilkin savaşın bir iradeler yarışması bulunduğunu söylemiş oldu. Ve bu anlamda anavatanlarını şiddetle korumak için çaba sarfeden Ukraynalılar, işgalci Rus birliklerine bakılırsa gözle görülür bir avantaja sahipler. Sadece bir savaşı kazanmak için iradenin kesinlikle askeri yollarla desteklenmesi gerekir ve bu da endüstriyel ve ekonomik güç gerektirir. Burada Rusya hala Ukrayna’ya bakılırsa bir avantaja haiz, sadece sonunda meydan okumaya çalmış olduğu Batı’dan fazlaca daha zayıf.
Iktisat ve endüstri açısından, Rusya orta büyüklükte bir güçtür ( en iyi ihtimalle). Endüstri üretiminin hacmi Almanya’nınkinin yarısı kadardır ve GSYİH’si ortalama olarak İtalya’nınkine eşittir. Avrupa Birliği’nin toplam GSYİH’sı Rusya’nın neredeyse on katıdır. Ve bu, Batı yaptırımlarının yeni turunun yürürlüğe girmesinden önceki durum.
Ekonomisinin büyüklüğü yardımıyla Avrupa, etkisinde bırakan bir müdafa kapasitesi inşa etmeyi finansal olarak karşılayabilir. NATO’nun senelik GSYİH’nın % 2’sini savunmaya harcama taahhüdünü yerine getirmek için, Avrupa ülkelerinin bu harcamaları GSYİH’nın yalnızca % 0,5’i kadar ( mevcut seviyeye bakılırsa) çoğaltması yeterlidir. Ve bugün bu ülkelerdeki toplam devlet harcamasının GSYİH’nın averaj % 45’i bulunduğunu hatırlarsanız, bu şekilde bir artış oldukça mümkün görünüyor.
Bu mevzuda fazlaca geride kalan Almanya’da bile, kısa sürede açıklanan 100 milyar avroluk kısa vadeli müdafa yatırımı, GSYİH’nın bir tek ortalama % 2,5’ini oluşturacaktır. Rusya, kendi payına, kim bilir GSYİH’nın % 4’ünden fazlasını savunmaya ayırıyor ve bu, geniş topraklarını bağlamak için pahalı altyapıyı sürdürmesi ihtiyaç duyulan bir ülke için mühim bir yük.
Müdafa harcamaları Rus ekonomisinin mühim bir bölümünü oluştursa da, bilhassa “ büyük güç” standartlarına bakılırsa, netice oldukça mütevazı. 2020’de Rusya savunmaya ortalama 60 milyar dolar harcarken Almanya 50 milyar dolar harcadı. Bu harcama düzeyinde ( ve Rus devletine nüfuz eden yolsuzluk göz önüne alındığında), büyük bir nükleer kuvveti korurken ve dünya sahnesinde büyük güç hırslarını ilerletirken.
uzun soluklu çatışmaları sürdürebilecek büyük, çağdaş, muharebeye hazır bir ordu inşa etti. Ve Rusya bunu başardığını iddia edemez. Gerçekte, tüm bu vakit süresince Rusya’nın görünüşe bakılırsa bir Potemkin ordusu vardı. Potemkin terimi, yeni edinilen Kırım ve çevresindeki bölgelere yapmış olduğu 1787 teftiş gezisi esnasında Büyük Catherine’i etkilemek için düzmece köyler inşa etmiş olduğu söylenen Novorossiya valisi Grigory Alexandrovich Potemkin’den geliyor. Sadece,  Potemkin köyleri” temelde bir efsanedir; tarihçiler, imparatoriçenin seyahat esnasında tam olarak ne görmüş olduğu mevzusunda aynı fikirde değiller. Görünen o ki, gerçekte Potemkin, Kırım ve yakın bölgelerin altyapısına mühim yatırımlar yapmış oldu. Sadece, yeni fethedilen toprakları Rusya’nın geri kalanıyla ilişkilendirecek kaynaklara haiz değildi.
Ortaya çıkan altyapı zayıflığı, lojistik bir beceri inşa edememe ile beraber, 60 yıl sonrasında Kırım Savaşı esnasında Rusya’nın İngiliz ve öteki Avrupa ordularına karşı müdafa kabiliyetini ciddi şekilde sınırladı. Bugün Ukrayna’ya giren askerlerin yiyecek ve yakıt sıkıntısı çektiğine dair haberler, Rusya’nın tarihten ders almadığını gösteriyor. Lojistik, orduda daima yolsuzluğa karşı en savunmasız olan alandır.
Rus birlikleri için bu kaynak eksikliğinin neticelerini idrak etmek için, bir tek Ukrayna’da olanlara değil, bununla birlikte ( ve bir ihtimal daha da önemlisi) orada olmayanlara da bakmamız gerekiyor. Başlangıç ​​olarak, Rusya yazışma ve öteki elektronik denetim sistemlerini yok etmeyi başaramadı.
Rusya’nın herhangi bir askeri saldırısını ” yıkıcı” siber saldırılarla destekleyeceği varsayıldı. Sadece bu tehdit gerçekleşmedi, şundan dolayı kim bilir Ukrayna, siber-askeri kabiliyetleri fazlaca daha geniş bir beceri havuzu ve ABD teknoloji devlerinin informasyon birikimi ile desteklenen Batı danışma teşkilatları tarafınca destekleniyor.
Dahası, işgal başladıktan bir tek birkaç saat sonrasında Microsoft, Ukrayna’nın bakanlıklarının ve finans kurumlarının verilerini silmek için tasarlanmış fena amaçlı yazılımları tespit etti ve engelledi. Şirket sonrasında bu kodu daha çok kullanılmasını önlemek için öteki Avrupa ülkeleriyle paylaştı.
SpaceX, ülkedeki ihtimaller içinde web kesintilerini azaltmak için Starlink web terminallerini Ukrayna’ya gönderdi . Oldukca sayıda baz istasyonunun kurulması gerektiğinden, uydu İnternet sisteminin devreye alınması birazcık vakit alacaktır. Sadece, bu seneler değil haftalar meselesidir.
Havlamayan başka bir Rus köpeği: Hava Kuvvetleri. Rusya’nın neredeyse on katı kadar uçağa haiz olmasına karşın, Ukrayna hava sahası üstünde denetim oluşturmayı başaramadılar. Evet, işgalin ilk gününde Rusya, radarları ve hava alanlarını yok etmek için bir roket salvosu başlattı. Sadece ilk salvoyu bir saniye takip etmedi şundan dolayı Rusya’nın kırılgan güdümlü füzeler ve öteki pahalı cephane cephaneliği sınırı olan.
Ek olarak, Rus pilotların fazlaca azca deneyimi var benzer biçimde görünüyor ve bunun sebebi muhtemelen yüksek hassasiyetli silahlar benzer biçimde etkili pilotlar yetiştirmenin de fazlaca pahalı olmasıdır. Son olarak, tehlikeli sonuç tabanca dağıtım sistemleri modası geçmiş durumda.
Putin bu muharebeye ya büyük bir kırılgan güdümlü roket cephaneliği ile ya da büyük bir döviz rezervi stoğu ile girebilirdi. İkinciyi seçti. Şimdi bu rezervlerin yarısı eşi görülmemiş Batı yaptırımları sebebiyle bloke edildiğine bakılırsa, muhtemelen karardan pişmanlık duyuyor. Rusya’nın tabanca üretimini hızla artırma kabiliyeti sınırı olan olduğundan ( ve bu bilhassa yalnızca yurtdışından temin edilebilecek bileşenler gerektiren karmaşık tabanca sistemlerinin üretimi için geçerlidir), Putin’in Ukrayna ile devam eden savaştaki beklentileri fazlaca sınırı olan görünüyor.
Eşit motivasyona haiz iki düşman arasındaki mücadelede, ortak bir ekonomik ve endüstriyel güç belirleyici bir rol oynar. Putin, savaşı mali açıdan zayıf bir başlangıç ​​konumundan başlattı. Avrupa’yı kendi savunmasına yatırım halletmeye teşvik etti. Rusya’yı moral bozucu bir ekonomik gerileme rotasına soktu. Fakat hepsinden önemlisi, Ukraynalıları özgürlükleri için şiddetle savaşmaya motive etti.
Ukraynalılar ilk saldırıya direnmeyi başarırlarsa, potansiyel olarak sınırsız Batı desteğiyle beraber kararlılıkları Putin’in savaşının gidişatını ve rejiminin kaderini değiştirebilir.
—————–
Daniel Gros, Avrupa Siyaset Araştırmaları Merkezi (CEPS) Yönetim Kurulu Üyesi ve Onursal Üyesi.
Kaynak: https://nv.ua/ , 8 Mart 2022

Related Articles

Yorum bırakın