Ana sayfa Diaspora Haberleri Medet Önlü Toprağa Verildi

Medet Önlü Toprağa Verildi

tarafınfan adige

Ankara’da uğramış olduğu silahlı bir hücum sonucu yaşamını kaybeden Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu Medet Önlü Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesi’ne bağlı Çardak Beldesi’nde toprağa verildi.
Ankara’da Çarşamba günü uğramış olduğu silahlı bir hücum sonucu yaşamını kaybeden Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti’nin Türkiye Fahri Konsolosu Medet Önlü, Ankara Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazından sonrasında götürülmüş olduğu Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesi’ne bağlı Çardak Beldesi’nde toprağa verildi. Defin merasiminde ÇERKES-FED temsilcileri de hazır bulunmuş oldu.
Tabutunun üstüne Çeçenistan Ulusal Bayrağı ile örtülen Medet Önlü‘nün Ankara’daki Cenaze törenine eşi Leyla Meşhur, oğlu Mansur, kızları Zelina ve Belina, kardeşi Ali ve ağabeyi Mustafa Meşhur’nün yanısıra BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ak Parti Grup Başkan Vekili Nevzat Pakdil, Ak Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, eski Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Şimal Kafkas Kütür Dernekleri ve yapılanmalarının yöneticileri ile oldukça sayıda yurttaş katıldı. Önlü’nün naaşı Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazının arkasından gece geç saatlerde memleketi Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesi’ne bağlı Çardak Beldesi’nde getirildi. Gece boyu taziyelerin kabul edilmiş olduğu beldede, cuma namazının arkasından Medet Önlü’nün doğduğu evin bahçesinde merasim düzenlendi.
Törene Önlü’nün eşi Leyla, oğlu Mansur, kızları Zalina ve Belida ile yakınları, Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç, Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, Çardak Belediye Başkanı Ali Kutlu, Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Kenan Kaplan, ÇHİ üyeleri, K. Maraş Kafkas Kültür Derneği temsilcileri ile oldukça sayıda yurttaş katıldı. Önlü’nün cenazesi törene katılanlar tarafınca tekbirler eşliğinde mezarlığa götürüldü.  Ortalama iki bin kişinin katılmış olduğu cenaze namazının arkasından Medet Önlü, aile mezarlığına defnedildi.
Aile fertleri, cenazenin defninden sonrasında  evlerinin önünde taziyeleri kabul etti.
Burada konuşma icra eden Çardak Belediye Başkanı Ali Kutlu, Önlü’nün kişiliğinden ve mücadelesinden bahsettikten sonrasında, kendisinin karanlık güçler tarafınca şehit edildiğini fakat mücadelesinin sona ermediğini söylemiş oldu.
Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Kenan Kaplan da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Çeçenin katledildiğine işaret ederek şunları söylemiş oldu:
” Medet Önlü bugün de devam eden bağımsızlık mücadelesinin yılmaz bir neferiydi. Bu hücum yalnızca Medet’in şahsına yapılmış bir hücum değildir. Bu, Türkiye’deki Şimal Kafkasya halklarının tümüne yapılmış bir saldırıdır. Hepimize verilmek istenen bir gözdağı mesajıdır. Bizi anavatanımızdan eden, soykırım tatbik eden, sürgün tatbik eden Çarlık Rusyası ve onun bugünkü mirasçısı olan Rusya Federasyonu, hala, hem Şimal Kafkasya’da, hem de Şimal Kafkasyalıların yerleştiği diasporada, diline, kültürüne, kimliğine haiz bir Çerkes diasporası, bir Çeçen diasporası istemiyor. Sadece onlara karşın bu savaşım güçlenerek devam edecek ve Medet Önlü’nün seçtiği hedefe bigün ne olursa olsun ulaşılacaktır. Hepimiz bigün, fakat bigün ne olursa olsun Bağımsız Kafkasya’nın, bağımsız Çeçenya’nın sahibi olacağız. Kimse de bunun önünde duramayacak. Tanrı yardımcımız olsun, şehidimizin mekanı aden olsun diyorum.”

Related Articles

Yorum bırakın