Ana sayfa Kafkasya Haberleri KUZEY KAFKASYA CUMHURİYETLERİNDE LİDERLİKLER HANEDANLIĞA DÖNÜŞTÜ

KUZEY KAFKASYA CUMHURİYETLERİNDE LİDERLİKLER HANEDANLIĞA DÖNÜŞTÜ

tarafınfan adige

ZAREMA KHASANOVA
Kabardey Balkar Cumhuriyeti (KBC)’ndeki Kabardey ve Balkarlar arasındaki etnik gerilimin patlak vermesinden sonrasında, Vladimir Putin beklenmedik bir halde cumhuriyetin başı Yuri Kokov’u görevden aldı ve KBC eski cumhurbaşkanı Valery Kokov’un oğlunu Cumhuriyetin Başı  görevine atandı.
Ülkenin cumhurbaşkanının bu şekilde inanılmaz bir kararının nedenlerini, gazeteci ve film-belgeselci İlyas Bogatyrev değerlendirdi.
***
KBC liderleri: Valery Kokov, Arsen Kanokov, Yuri Kokov ve Kazbek Kokov
– KBC’nin liderliğindeki değişimin Gündelen’deki vakalar ile ilgili bulunduğunu söyleyebilir miyiz? Ve niçin bu kadar süratli gerçekleşti? Oysa Putin, bölge başkanının hataları ne kadar ciddi olursa olsun, istifalar mevzusunda karar vermekte çoğu zaman pek acil etmezdi.
– Bana gore Gündelen’deki olayların, istifanın belirleyici faktörü olduğu kanıtlanmıştır. Genel olarak, Yuri Kokov’un çalışmalarının verimli olmadığını söyleyebiliriz. Bunu Cumhuriyetin sosyo-ekonomik gelişimini kastederek söylüyorum. Yevkurov’u kural dışı tutarsak Şimal Kafkasya cumhuriyetlerinin liderleri çoğu zaman bu durumdadır.
Yuri Kokov’un liderlik seçimi sorunluydu: kamu hayatına asgari düzeyde katılıyor, gazetecilerle son aşama ender ve kuru yazışma kuruyor, her düzeyde cumhuriyetçi gücün işleyişinde şeffaflık eksikliği vardı, vs. Temel ilkesi şuydu: “Eğer bir şey yapmazsan, her yer sessiz ve sakin olur.”
Cumhuriyet onunla hakkaten oldukca sessizdi; neredeyse bir mezarlık kadar. Fakat bu sessizlik Gündelen’de, kim bilir en oldukca Yuri Kokov’un korkmuş olduğu şekilde bitti. Ve bu mühim anda, o bir tek cumhuriyet sakinleri ile yüzleşme yerine gitmemekle kalmadı, vakalar karşısında oldukca sessiz ve tutuk kaldı.
Bu şekilde bir davranış, Cumhuriyetin Baş’ı konumundaki biri için kabul edilemezdi. Eğer Gündelen’e gelseydi ve hatta önemsiz sözler dahi söyleseydi, muhtemelen bir süre daha iktidarda kalırdı. Sadece bu gerçekleşmedi ve Putin’in cumhuriyetin başını değiştirebilmek için olağandışı hızla almış olduğu karar da hepimizi şaşırttı.
Kazbek Kokov’un Cumhuriyetin Başı görevine adaylığının bu olaylardan ilkin hazır olduğuna inanıyorum. Sadece vakalar, süratli karar vermesinde bir katalizör vazifesi görmüş oldu.
 – Cumhuriyetin yeni Baş’ı figürünü iyi mi değerlendiriyorsunuz? O iyi mi biri? Ve cumhuriyet liderliğinden ne beklemeliyiz?
    İLYAS BOGATYREV
– Kazbek Valerievich için ne kadar saygılı olursam olayım, karakterinden, hayatından ve politik deneyiminden dolayı bu makama layık bulunduğunu söyleyemem. Bana o şekilde geliyor ki, KBC’nin gerçek liderleri, Arsen Kanokov’un cumhuriyeti terk etmesiyle iktidarı kaybeden ve geri kazanmak isteyenlerden çıkacak.
Bunlar, cumhuriyette Arsen Kanokov’un liderliğinde etken etkinlik yürütürken, Yuri Kokov’un iktidara gelmesinden sonrasında kendilerini kısıtlamak zorunda kalmış tutkulu ve ekonomik olarak etken insanlardır. Kanokov’un takımının öcü, cumhuriyette ekonomik kaynaklar için mücadeleyi şiddetlendirebilir.
En cazip kaynaklardan biri, 2030 yılına kadar 13 milyar dolarlık bir yatırım potansiyeline haiz Rus-Çin projesi oldu. Bu proje, 25 bin işçi ve senelik 160 milyar rubleye kadar gelirin mahalli bütçeye ulaşmasını sağlayacak. Proje bu yıl başlatılıyor. Kabul etmek lazım ki, uğruna savaşılacak büyüklükte bir şey var ortada…
– Kafkasya’daki iktidarların hanedanlığa dönüştüğünü düşünüyor musunuz? Birincisi Dağıstan’da iktidar babadan oğula geçti, sonrasında Adigey’de amcadan yeğene ve şimdi de KBC’de babadan oğula…
– Rusya’da güç hanedanlardadır. Kafkaslar da, federal düzeyde işleyen bu kuralların haricinde değildir. Rusya’daki birçok mühim politik ve mali pozisyon akrabalar tarafınca işgal edilmektedir.
Ve Şimal Kafkasya’da politik ve toplumsal alan oldukca dikkatli bir halde dağıtılıyor; parlak ve kıymetli figürlerin büyümesini bekleyecek zamanları yok. Böylece, merkezi yetkililerin denetim etmeyi başardıkları oğullar ve yeğenler kilit bölgelere atanıyor.

Related Articles

Yorum bırakın