Ana sayfa Kafkasya Haberleri KIRIM’A SU GİTTİ

KIRIM’A SU GİTTİ

tarafınfan adige

Rus Silahlı Kuvvetleri’nin beton barajı havaya uçurmasının arkasından Şimal Kırım Kanalı’na sular akmaya başladığı cumhuriyet başkanının danışmanı Oleg Kryuchkov’a atıfla açıklandı.

Kryuchkov’a nazaran, Dinyeper Nehri’nden su temini için kilitler açılmadı, su yerçekimi ile Kırım’a ulaştı. Şu anda kanal yatağı etüt edilmekte ve hidrolik mühendislik birimleri hazırlanmaktadır. Kryuchkov, bundan sonrasında yarımadaya su temininin başlayacağını söylemiş oldu.
2014 senesinde Kırım’ın su kaynağını kesmek için Herson bölgesinde inşa edilen bir baraj, Rus ordusunun Kherson’a gitmesinin arkasından 26 Şubat’ta Müdafa Bakanlığı tarafınca tasfiye edilmişti. Cumhuriyetin başkanı Sergei Aksenov’un belirttiği şeklinde, Dinyeper suyunun yarımadaya dönüşü ile ilgili emek harcamalar devam ediyor.
Daha ilkin Ukrayna’nın Dinyeper’den geçen Şimal Kırım Kanalı vesilesiyle Kırım’ın tatlı su ihtiyacının yüzde 85’ini sağlamış olduğu belirtilmelidir. Kırım’ın Rusya’ya ilhakından sonrasında su temini tamamen durmuştu. Emek verme grubu, su ablukasından meydana gelen hasarı 1.47 trilyon ruble olarak tahmin etti.
_____________________
https://eadaily.com/ru/news/2022/03/03/poshla-voda-v-krym-vedetsya-podgotovka-gidrotehnicheskih-uzlov

Related Articles

Yorum bırakın