Ana sayfa Kafkasya Haberleri KAFKASYA HABER ANALİZ SİTESİNİN KURUCUSU “YABANCI AJANLAR” LİSTESİNE DAHİL EDİLDİ

KAFKASYA HABER ANALİZ SİTESİNİN KURUCUSU “YABANCI AJANLAR” LİSTESİNE DAHİL EDİLDİ

tarafınfan adige

Rusya Hakkaniyet Bakanlığı,  Çekya medya ajansı Medium-Orien’i “yabancı gizmen işlevleri yerine getiren” kitle kontakt araçları listesine dahil etti. Ajans,  Şimal Kafkasya’daki yüksek profilli mevzuları ele alan Caucasus Times web sitesinin kurucusu.
Rus hukukuna bakılırsa, “yabancı gizmen” olarak tanımlanan bir gösterim ve çalışanları, “bununla bağlantılı kanunu” ihlal etmiş olduğu için para cezasına çarptırılabilir, yönetimsel tutuklamalarla karşı karşıya kalabilir.
Medium-Orien proje koordinatörü İslam Tekushev, Rusya’daki sıkıdüzen ve “yabancı ajanlar” listesine dahil olmanın Caucasus Times’ı iyi mi etkileyeceğini söyledi.
***
İSLAM TEKHUSHEV
– Medium-Orien’in “yabancı ajanlar” listesine dahil edilmesi pratikte ne anlama geliyor?
– Biz aynı çizgide çalışacağız. Tüzel kişilik olarak bizim için bu kararın ciddi bir sonucu yok. Rusya’da temsilciliğimiz yok ve orada finansal faaliyetlerde bulunmuyoruz.
– Bu muhabirlerin işini ne kadar zorlaştıracak?
– Bununla ilgili medyaya hukuki yardım elde eden bir takım sivil cemiyet kuruluşuna başvurduk. Rusya’daki yazarlarla hangi seviyede ortaklık yapabileceğimizi idrak etmek bizim için mühim, zira artık kuruluşumuzdan gelen herhangi bir ücret en azından yönetimsel para cezasına dönüşebilir. Ve bu kanundaki yeni değişimler kabul edilirse, bunlar cezai sorumluluğa dönüşebilir.
– Bu şekilde bir listeye dahil edilmenize itiraz etmeye hazır mısınız?
– Kanun çalışmalarımıza müdahale ederse, sitemiz bloke olursa normal olarak Hakkaniyet Bakanlığı’nın sonucuna itiraz edeceğiz. Bu listeye hangi verilere bakılırsa dahil edildiğimizi idrak etmek isterim. Paradoksal bir durum var: Biz bir tabloid mecmua değiliz. Gazetecilik etiğinin tüm kurallarına uyarak, vakaları takip ederek, hep bir denge gözlemleyerek çalıştık. Asla doğrulanmamış informasyon vermedik, itibarımızı önemsiyoruz. Arazi problemi da dahil olmak suretiyle, akut sorunların kamuoyunda tartışılması kanalıyla bölgedeki gerilimi azaltan mühim bir toplumsal işlev gerçekleştiriyoruz. Sadece işinizi profesyonelce yapmış olursanız, kara listeye alınma ihtimali ortaya çıkıyor. Bence bu kararın temel amacı, etiketlendiğinizde ve fırsat eşitliği olmadan savaşmanız gerektiğinde, bağımsız medyayı aşağılayarak zor duruma sokmaktır.
Ramzan Kadırov’a yönelik eleştiriler yayınladık, Dağıstan ve Kabardey-Balkar dahil Şimal Kafkasya cumhuriyetlerindeki yönetici elitlerin yolsuzlukları hakkında materyaller yayınladık. Güç merkezlerinin temsilcileri çoğu zaman soruşturma kahramanları haline geldi.
Sadece bu kararın herhangi bir yada birkaç yayınımıza dayanılarak verildiğini düşünmüyorum. Yayınımız, bağımsız konumu sebebiyle “yabancı gizmen” siciline dahil edilmiştir. Potansiyel olarak tehlikeli, rejim için tehdit edici görülüyor.
– Rusya’da sansüre ayak uydurmayan yayınların kara listeye alınma riskinden bahsettiniz. Bu yazılı olmayan –muğlak- çerçeve hakkında ne düşünüyorsunuz?
– Medyada bir yasa var fakat burada yazılı olmayan bir sıkıdüzen uygulaması var. Ve bölgelere bakılırsa değişik şekillerde uygulanıyor. Mesela, Çeçenya’da tabu konuların bir sıralaması vardır. Bu hususi Çeçen sansürünü ihlal edenler için fizyolojik olarak ortadan kaldırmaya kadar çeşitli sonuçlar mevcuttur. Medya ve insan hakları aktivistleri bununla ilgili konuşuyor ve yazıyor, sadece durum daha iyiye doğru bir değişiklik göstermiyor.
Yada mesela Kabardey-Balkar’daki durum. 2009’da cumhuriyet savcılığında çalıştım ve çalışanlardan birinin mahkumların haklarıyla ilgili yorumunu aldım. Onunla tanıştığımda ve yayınımın adını verdiğimde aniden şu şekilde dedi: “Aşırılık yanlısı olarak tanınması tavsiye edilen siteler sıralamasında sizin sitenizin de bulunduğunu biliyor musunuz? Bu sıralama masamın üstünde. Burada “İmarat Kavkaz” (aşırılık yanlısı tanımlanan bir teşkilat) ile bağlantılı olduğunuz yazıyor. Ben de bilmediğimi söyledim. Listenin Ulaştırma Bakanlığı tarafınca hazırlandığı ve web sitemizin yurtdışında hazırlandığı için listeye girmiş olduğu ortaya çıktı. Ve ben orada olmasaydım, bu dava açılabilirdi. Fakat şanslıydık, muhatabım sitemizi listeden çıkardı, böylece bizi aşırılık yanlısı etiketinden kurtardı.
Rusya’da sıkıdüzen otoriter bir kıvamda işliyor ve çoğu zaman yasal onay olmadan kullanılıyor. Sonuçta, hem gazeteciler hem de yayınlar, memurların ve güvenlik görevlilerinin aksine, kendilerini müdafa mevzusunda sistem tarafınca sınırlandırılmıştır.
–  Yayınınızın “yabancı gizmen” olarak duyurulması kişisel olarak size iyi mi zarar verebilir?
– Kafkasya’ya her seyahatimde işim devamlı risklerle ilişkilendirildi.  Fakat  şimdi resmen elverişsiz bir durumdayız. Bir proje koordinatörü ve baş editör olarak, yakın gelecekte kendimi Rusya’ya gezi etme mevzusunda sınırlamak zorunda kalacağım. Sadece bizim için aslolan mühim olan, muhabirleri ihtimaller içinde sonuçlardan korumaktır. Devamlı olarak bölgedeler, devamlı risk alıyorlar. Daha ilkin de risk almışlardı fakat şimdi onları sakıncalı kabul eden hükümet yetkililerinin hedefi haline geldiler.
———————————
Kaynak: kavkaz.realy

Related Articles

Yorum bırakın