Ana sayfa Diaspora Haberleri İÇİMİZDEKİ PROVOKATÖRLERE DİKKAT!

İÇİMİZDEKİ PROVOKATÖRLERE DİKKAT!

tarafınfan adige

Geçtiğimiz günlerde ABD’den gösterim icra eden bir internet sayfasında “Saygıdeğer Karşıcılık Lideri Alexei Navalny’ye Açık Mektup” başlığıyla Rusya’da tutuklanan karşıcılık lideri Navalny’e destek veren bir ileti gösterildi (http://justicefornorthcaucasus.info/?p=1251682956#more-1251682956).
Mektubu imzalayan 70 kişinin neredeyse tamamı Suriye ve Ürdün diasporalarından dünyanın değişik ülkelerine yayılmış adlar ve aralarında herhangi bir kurumsal yapı da yer almıyor.
Mesajda “1864 senesinde anavatanından sınır dışı edilen mazlum bir milletin mühim bir kısmı adına konuşuyoruz” denilerek Kafkasya’da Gelencik civarlarında Putin adına inşa edilmiş olduğu iddia edilen sarayın teşhir edilmesinden duyulan sevinç dile getiriliyor; bu vesile ile “Çerkes ulusuna yönelik, evrensel temel insan hakları ile ilgili son aşama tehlikeli sapmalara dikkatinizi çekmek için bu açık mektup vasıtasıyla size hitap etmekten onur duyuyoruz” deniliyordu. Mektubun devamında Çerkeslerin uğramış olduğu zamanı haksızlık dile getirildikten sonrasında, “Çerkeslerin, Navalny hareketiyle Rusya’nın yenileneceği ve Çerkeslerin kendi ulusal yaşamlarında ilerlemelerine izin verileceği umudu” belirtiliyordu.
Mektubun yayınlanmasından sonrasında Şimal Kafkasya basınında bölgede kurulu sivil cemiyet kurumlarının temsilcileri ile mülakatların yer almış olduğu bir haber gösterildi. Bu haberde yorumcular açıklamanın yersizliğini dile getirerek, imzacıların Çerkes toplumunu temsil etmediğini, provokasyon olma ihtimalinin düşünülmesi icap ettiğini ifade ediyorlardı.
Kavkaz Uzel’de yer edinen bu haberi özetleyerek haberleştiren -yakın tarihte ortaya çıkmış- türedi bir Türkçe haber sitesi, haberin sonuna bir not ilave ederek kafasına gore imzacıları “Çerkes Fed”le ilişkilendirmeye çalıştı.
Şunu açıkça belirtelim ki, gösterilen bu mektupla Çerkes Fed’in hiçbir alakası yoktur, yayınlanacağına dair bir bilgisi de olmamıştır.
Her ne kadar isimlerini saklasalar da, bu şekilde bir ilişki varmış iması oluşturarak bulanık suda balık tutmaya çalışanları fazlaca iyi tanıyoruz. İçinden çıktıkları ve Çerkes toplumunun dışladığı fitne hareketinin tüm pisliğini üzerlerinde taşıyan bu uzantıların, bu kirli sicillerini saklamak için isimlerini de gizlemek suretiyle internet sayfasında haber görünümlü provokasyonlarla vazifelerini sürdürecekleri belli olmuştur.
Çerkes Fed olarak hiçbir şekilde bu rahat oyunlara gelmeyeceğimiz benzer biçimde, toplumumuzu da içimizdeki bu gizmen provokatörlere karşı uyanık olmaya çağırıyoruz.
ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU

Related Articles

Yorum bırakın