Ana sayfa Kafkasya Haberleri IBRAGİM YANGULBAYEV AŞIRILIK YANLISI VE TERÖRİST LİSTESİNE DAHİL EDİLDİ

IBRAGİM YANGULBAYEV AŞIRILIK YANLISI VE TERÖRİST LİSTESİNE DAHİL EDİLDİ

tarafınfan adige

Rosfinmonitoring (Federal Mali İzleme Servisi) Ibragim Yangulbayev’i aşırılık yanlıları ve teröristler listesine dahil etti. Yangulbayev, bu suçlamayı Çeçen yetkilileri eleştirmesiyle ilişkilendirdi.
” Kafkas Uzel”, Çeçen İçişleri Bakanlığı’nın 31 Ocak’ta Zarema Musaeva’nın oğlu Ibragim Yangulbayev’in “terörizmi haklı gösterdiği” iddia edilen bir ceza davası sebebiyle gıyaben federal arananlar listesine alındığını ve tutuklandığını bildirdi.
Kavkaz.Realii’nin bugün bildirdiğine nazaran, Rosfinmonitoring, Ibragim Yangulbayev’i aşırılıkçılığa yada terörizme katıldıkları hakkında informasyon bulunan kişilerin listesine dahil etti.
Yangulbayev, “yetkililerin eylemlerine karşı çıkan herhangi bir şahıs bu listede olabilir” görüşünü dile getirdi. Yurtdışında bulunduğunu da sözlerine ekleyen Yangulbayev, “Şu anda mahkemede Rosfinmonitoring listesine dahil edilmesine itiraz edip etmeyeceğimi söylemek benim için zor, uygulamayı incelemek ve avukatlara danışmak gerekiyor” dedi.
Ibragim Yangulbayev, Rosfinmonitoring internet sayfasında gösterilen “Aşırılıkçı faaliyetlere yada teröre katılımları hakkında informasyon bulunan kuruluşlar ve kişiler sıralaması”nde 11741 numara ile listelenmiş durumda.
Aralık 2021’de insan hakları aktivisti Abubakar Yangulbayev’in aranmasının ve sorgulanmasının arkasından karşıcılık kanalı Adat’a yönelik saldırılar yoğunlaşmıştı. Abubakar Yangulbayev’in yazışmaları kolluk kuvvetleri tarafınca sızdırıldıktan sonrasında, Kadırov ve propagandacıları tüm Yangulbayev ailesini kanalı oluşturmak ve yönetmekle suçladı. 20 Ocak’ta emekli bir federal yargıç olan Saydi Yangulbayev’in karısı Zarema Musaeva, Çeçen güvenlik güçleri tarafınca Nizhny Novgorod’daki bir daireden Grozni’ye zorla götürüldü. Peşinden Kadirov, Yangulbayev ailesini terör örgütü oluşturmak ve terörü desteklemekle suçladı ve tüm ailenin teröristlerin kabahat ortağı olarak tutuklanıp cezalandırılmasını yada yok edilmesini talep etti. Bu tehditler sebebiyle Saidi Yangulbayev ve kızı ülkeyi terk etti. Abubakar Yangulbayev, 2021’in sonunda Rusya’dan ayrıldı. Zarema Musayeva gözaltında iken güvenlik görevlisine saldırma suçlamasıyla 1 Nisan’a kadar tutuklu duracak.

Related Articles

Yorum bırakın