Ana sayfa Kafkasya Haberleri Hükümeti Görevden Alan Vasiliev, Dağıstan’da ‘Oyunun Kurallarının’ değiştiğini söylemiş oldu

Hükümeti Görevden Alan Vasiliev, Dağıstan’da ‘Oyunun Kurallarının’ değiştiğini söylemiş oldu

tarafınfan adige

Dağıstan Cumhuriyeti Başkanı Vladimir Vasiliev Rus NTV’ye verdiği röportajda, Dağıstan’daki iktidar sisteminin, yolsuzluklara engel olacak şekilde tekrardan inşa edileceğini söylemiş oldu.
Uzun seneler süresince Dağıstan’da, yasa ve kanunların menfaatlere bakılırsa uygulanmış olduğu bir sistem kurulduğunu söyleyen Vasiliev, “Uygun olmayan gaz borusunu rüşvetle açtırdılar, elektrik bağlantısını da yaptılar. Şimdi de şaşıyorlar: niçin kısa dönem oldu, niçin ev ya da köy yandı diye” dedi.
Resmi kayıtlara bakılırsa, ülkedeki benzer pek oldukca probleminin 1990’larda çözüldüğü halde Dağıstan’da her şeyin aynı kaldığını söyleyen Vasiliev, yalnız yolsuzlukla ilgili sorunları çözmenin de gerçekçi olmadığını belirtti. Vasiliev,  Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in “işleri ciddiye aldığını” ve adaleti söz olmaktan çıkarıp artık hayata geçirdiğini altını çizdi.
Bilinmiş olduğu benzer biçimde 5 Şubat’ta FSB subayları, Dağıstan geçici başbakanı Abdüsamad Gamidov ile iki bakan yardımcısı ve cumhuriyet eski eğitim ve bilim bakanının da içinde olduğu yedi kişiyi gözaltına almış, tutuklular hususi uçuşla Moskova’ya götürülmüştü.
Bu gelişmelerin peşinden Dağıstan Başkanı Vladimir Vasiliev de Dağıstan hükümetini görevden almıştı. Dağıstan hükümetinin yeni başkanlığına Tataristan Iktisat Bakanı Artem Zdunov’a atandı. Zdunov Dağıstan Cumhuriyeti Halk Meclisi tarafınca onaylandıktan sonrasında resmi olarak başbakanlık koltuğuna oturdu. Anatoly Karibov da başbakan yardımcılığı görevine getirildi.
Öte taraftan soruşturma süreci tamamlanıncaya kadar köy yönetimleri başkanlarından hükümet üyelerine kadar her seviyedeki Dağıstan yetkililerinin ülkeyi terk etmeleri yasaklandı.  Sınır Muhafızları da mevzuyla ilgili olarak bilgilendirildi.
Soruşturması devam eden zanlılar bütçeden 100 milyon rubleyi zimmetlerine geçirmekle suçlanıyor. Savcılığın yapmış olduğu incelemeler sonucu  70’ten fazla ceza davası ve 450 kadar yönetimsel ihlal davası açıldı. 2.400’den fazla da yasaların ihlal edilmiş olduğu belirlendi.
Öte taraftan Rusya Genel Savcısı Yuri Chaika Cumartesi günü Dağıstan’a bir emek verme gezisi yapmış oldu. Dağıstan başkanı Vasiliyev’in katılımıyla düzenlenen emek verme toplantısında cumhuriyetin yeni başsavcısı Denis Popov da basına tanıtıldı.
 

Related Articles

Yorum bırakın