Ana sayfa Kafkasya Haberleri CIA DİREKTÖRÜ BURNS: DURAKSAMIŞ VE HÜSRANA UĞRAMIŞ PUTİN, SALDIRILARINI MUHTEMELEN ‘İKİ KATINA ÇIKARACAK’

CIA DİREKTÖRÜ BURNS: DURAKSAMIŞ VE HÜSRANA UĞRAMIŞ PUTİN, SALDIRILARINI MUHTEMELEN ‘İKİ KATINA ÇIKARACAK’

tarafınfan adige

CIA Direktörü William Burns, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’ne, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yavaş temposuna “kızgın ve sinirli” olduğuna inandığını söylemiş oldu. Burns, Putin’in gelecek haftalarda Ukrayna şehirlerinin kontrolü için şiddetli çatışmalara yol açabilecek “iki katına çıkmasını” beklediğini söylemiş oldu. / Susan Walsh/AP
CIA Direktörü William Burns Salı günü yapmış olduğu açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Vladimir Putin’in beklentilerinin fazlaca peşinde kaldığını ve Rusya başkanının askeri operasyonları tırmandırmasının olası olduğuna inandığını söylemiş oldu.
Burns, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi huzurunda verdiği ifadede, “Putin’in şu anda kızgın ve hüsrana uğramış bulunduğunu düşünüyorum. Muhtemelen saldırılarını  ikiye katlayıp Ukrayna ordusunu sivil kayıplara aldırmadan ezmeye çalışacak. Askeri planlaması ve varsayımları süratli ve kati bir zafere dayanıyordu.” dedi.
Burns, komitenin dünya çapındaki tehditler hakkında senelik oturumundan ilkin ortaya çıkan birkaç haber alma şefinden biriydi.
CIA direktörü, Putin’in savaşını dört yanlış varsayıma dayandırdığını söylemiş oldu: Ukrayna’nın zayıf bulunduğunu düşündü, Avrupa’nın dikkatinin dağıldığını ve kuvvetli bir tepki vermeyeceğini düşündü, Rusya ekonomisinin yaptırımlara dayanmaya hazır bulunduğunu düşündü ve Rusya ordusunun modernize edildiğine ve etkili bir halde savaşacağına inandı.
2005’ten 2008’e kadar ABD’nin Rusya büyükelçisi olarak vazife meydana getiren Burns, “Her mevzuda yanıldığı kanıtlandı” dedi.
CIA direktörü, Ukraynalılar şiddetle direnmeye devam ederken Putin’in askeri operasyonları tırmandırmasını beklediğini söylemiş oldu. Yetkili, ihtimaller içinde sonucun başkent Kiev de dahil olmak suretiyle Ukrayna’nın şehirlerinin kontrolü için mücadelenin “önümüzdeki birkaç hafta içinde çirkin bir hal” alacağını söylüyor.
Burns, Putin için “Kendi ordusunun performansı büyük seviyede etkisiz kaldı” diyerek ekledi: “Planını harekatın ilk iki gününde Kiev’i ele geçirmeye dayandırmıştı sadece ortalama iki tam hafta sonrasında hala şehri tam olarak kuşatamadılar” dedi.
RUSYA AĞIR KAYIPLAR VERDİ
Güvenilir zayiat rakamlarına ulaşmak zor oldu. Rusya Müdafa Bakanlığı geçen hafta 498 Rus askerinin öldüğünü ve ortalama 1.600 askerin yaralandığını duyurdu.
ABD Müdafa İstihbarat Teşkilatı Başkanı Ordu Teğmen General Scott Berrier, en iyi tahmininin Rus ölümlerinin şimdi 2.000 ila 4.000 içinde bulunduğunu söylemiş oldu.
Ayrıca, ulusal haber alma direktörü Avril Haines, Putin’in Ukrayna için uzun vadeli planlarının hala belirsiz bulunduğunu söylemiş oldu. Haines, “Bu aşamada belirsiz olan, Rusya’nın daha çok kaynak gerektireceğini değerlendirdiğimiz Ukrayna’nın tamamını yada çoğunu ele geçirmek için maksimalist bir plan izlemeye devam edip etmeyeceğidir. Maksimalist planı takip ederlerse, Rusların Ukrayna topraklarını elinde tutmasının ve denetim etmesinin ve Kiev’de sürdürülebilir bir Rus yanlısı rejim kurmasının bilhassa zor olacağını düşünüyoruz” dedi.
Burns, Putin’in Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın kontrolünü ele geçirmesi durumunda ne yapacağına dair tanımlanmış bir planı olmadığı mevzusunda aynı fikir. Burns, “Karşılaşmış olduğu güçlük -ve bu, aylardır yapmış olduğu planlamaya ilişkin analizimizde havada kalan en büyük soru- Ukraynalıların şiddetli direnişinin devam etmesi durumunda sürdürülebilir bir siyasal son oyuna haiz olup olmadığı” dedi.
Putin, 24 Şubat’ta harp başlamadan ilkin 150.000’den fazla askeri Ukrayna’nın sınırlarına yerleştirdi. ABD Müdafa Bakanlığı, Rusya’nın şu anda neredeyse tüm bu muharebe güçlerini Ukrayna’ya gönderdiğini söylemiş oldu. Sadece Pentagon, Rusya’nın bu aşamada Ukrayna’ya ek kuvvetler sevk ettiğine dair işaretler görmediğini söylemiş oldu.
Rusya’yı takip eden ABD’li yetkililer ve analistler, Ukrayna’nın devamlı işgalini sürdürmek için Rus ordusunun mevcuttan birkaç kat daha büyük bir güce gerekseme duyacağını söylüyor.
PUTİN’İN NÜKLEER SİLAHLARLA İLGİLİ DUYURUSU BİR MESAJ OLARAK GÖRÜLÜYOR
Ek olarak Putin geçen hafta kamuoyu önünde Rusya’ya nükleer kuvvetlerini daha yüksek bir alarm durumuna geçirmesi çağrısında bulunmuş oldu ve Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi üyeleri  bunun iyi mi yorumlanacağı mevzusunda Haines’e baskı yapmış oldu.
Haines, Putin’in bu aşamada harekete geçmek yerine bir bildiri gönderiyor şeklinde göründüğünü söylemiş oldu.
Haines, “Putin’in Rusya’nın stratejik nükleer kuvvetlerine ‘hususi alarma’ geçmelerini emrettiğini kamuoyuna açıklaması son aşama olağandışıydı. 1960’lardan bu yana daha yüksek bir nükleer alarm durumuna ilişkin Ruslar tarafınca kamuoyuna meydana getirilen bir duyuru görmedik.” dedi. Fakat ekledi, “Son birkaç on yılda artan gerilim anlarında gördüklerimizin ötesine geçen kuvvetli nükleer değişimler de gözlemlemedik. Analistlerimiz Putin’in bu arenadaki mevcut duruşunun muhtemelen Batı’yı Ukrayna’ya ek destek sağlama girişimlerinden caydırmayı amaçladığını değerlendiriyor..”
Pek fazlaca analist Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kapsamlı siber saldırılar gerçekleştirmesini bekliyordu, sadece şimdiye kadar bu büyük ölçekte gerçekleşmedi. Gene de Ulusal Güvenlik Dairesi Başkanı General Paul Nakasone, teşkilatının durumu yakından takip ettiğini söylemiş oldu. Nakasone, “Saldırgan yazılım aktörlerine fazlaca fakat fazlaca odaklandık” diyerek, “Kim bilir Ukrayna için tasarlanan ve daha geniş çapta öteki ülkelere yayılan siber etkinlik” mevzusunda endişelerinin devam ettiğini söylemiş oldu.
Putin, Kış Olimpiyat Oyunlarının açılışında Çinli önder Xi Jinping ile görüşmek için geçen ay Çin’e gitti. İki ülke “sınırsız” bir dostluk duyuru etti. Sadece Burns, Çin’in Ukrayna’ya yönelik büyük bir Rus işgaline ve yaratacağı internasyonal kargaşaya güvenmediğini söylemiş oldu. Burns, “Bence Başkan Xi ve Çin liderliği Ukrayna’da gördükleri karşısında birazcık tedirgin” dedi.
Burns, “Bence Başkan Putin ile yakın ilişkilerinin getirebileceği saygınlık zedelenmesinden rahatsızlar. Sanırım küresel iktisat üstündeki tesir mevzusunda birazcık huzursuzlar. Vladimir Putin, Avrupalıları ve Amerikalıları birbirine fazlaca daha yakınlaştırdı” dedi.
__________________
Greg Myre, NPR ulusal güvenlik muhabiri. 
Kaynak: www.npr.org/2022/03/08/1085155440/cia-director-putin-is-angry-and-frustrated-likely-to-double-down

Related Articles

Yorum bırakın