Ana sayfa Diaspora Haberleri Çerkeslerin Sorunlarının Tespit ve Çözümü İçin Sual Önergesi

Çerkeslerin Sorunlarının Tespit ve Çözümü İçin Sual Önergesi

tarafınfan adige

Van Milletvekili Kemal Aktaş, Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin toplumsal ve toplumsal yaşamda karşılaştıkları zorlukların tespit edilmesi ve çözüme kavuşturulması için sual önergesi verdi.
Van Milletvekili Kemal Aktaş, Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin toplumsal ve toplumsal yaşamda karşılaştıkları zorlukların tespit edilmesi ve çözüme kavuşturulması için Çerkesya halkının katliamlara uğrayarak Anadolu’dan sürgün edilişinin 150. yıl dönümünde, Meclis Başkanlığına araştırma önergesi verdi.
Aktaş verdiği önergenin gerekçesinde ise, “1922 yılı Aralık ayında süregelen Gönen-Manyas’taki Çerkes köylerinin doğuya sürgünü, köylerde yürütülen ‘yurttaş Türkçe konuş’ faaliyetleri, ‘katıksız Türkçe soyadı’ kanunu, ‘okulda Çerkes olduğunuzu söylemeyin’ çabaları inkar ve asimilasyon politikaları olarak uygulandı. Zalim yasaklar Çerkeslerin soykırım acısını katmerleştirdi” diye kaydetti.
Aktaş, toplumsal barışın inşası için Türkiye’de yaşayan tüm değişik kimliklerle birlikte Çerkeslerin de dillerini, kültürleri ve kimliklerini yaşabileceği hakların iade edilmesi icap ettiğini belirtti.

Related Articles

Yorum bırakın