Ana sayfa Diaspora Haberleri Çerkesler Soçi Olimpiyatlarını Protesto Etti

Çerkesler Soçi Olimpiyatlarını Protesto Etti

tarafınfan adige

İstiklal Caddesi’nde toplanan yüzlerce Çerkes, 22. Kış Olimpiyatları’nın, Rusya’nın Soçi kentinde yapılacak olmasını protesto etti.

Soçi’nin, “Çerkes soykırımının” yaşandığı kent bulunduğunu ifade eden gruptakiler, Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu önüne dikenli tel sarılmış temsili olimpiyat meşalesi bıraktı.
Odakule önünde toplanan oldukca sayıda Çerkes, “Soçi’de olimpiyata hayır” ve “Soykırımı unutmadık, unutturmayacağız” pankartı açıp, “Soykırım yapanlar olimpiyat yapması imkansız” ve “Katil Rusya Kafkasya’dan defol” sloganlarıyla Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğuna yürüdü.
Konsolosluk önünde caddeyi polisin kapattığını gören grup sorumlusu, polis yetkilisiyle görüşerek kurallar dışına çıkmayacaklarını, kendilerine gösterilen yerde protestoyu gerçekleştireceklerini ve bir kaç kişinin, izin dahilinde konsolosluk önüne temsili meşale bırakacağını belirtti.
Eylemciler, polisin cadde üstünde müsaade etmiş olduğu yerde gömüt taşlarıyla çevrili temsili bir olimpiyat yolu oluşturdu. Çerkez eylemcilerin bayraklarla çevrelediği olimpiyat yolunda yürüyen ve elinde dikenli telle sarılmış olimpiyat meşalesi bulunan bölgesel kıyafetli bir şahıs, polisin arasından geçerek konsolosluk önüne meşaleyi bıraktı.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Billur Aktürk, “Çerkes soykırımının 150. senesinde gerçekleşecek olan 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’na karşı yürütmüş olduğumuz uzun soluklu savaşım, olimpiyatların son gününe kadar sürecek ve hala sömürge siyasetiyle yönetilen, soykırım coğrafyası Soçi’nin büyük buluşma için doğru bir seçim olmadığını her yerde dile getireceğiz” dedi.
Soçi’de 150 yıl ilkin Çerkesler’in soykırıma uğradığını vurgulayan Aktürk, şu şekilde konuştu:
“Dünya 150 yıl ilkin olduğu benzer biçimde, bugün de uğradığımız haksızlığa kayıtsız kalmayı tercih etti. Beş gün sonrasında vatanımızda parlayacak olan olimpiyat meşalesini içine sindiremeyen biz Çerkesler, vatanımızda tüm itirazlarımıza karşın yakılacak ateşin, Soçi gerçekliğini aydınlatmasını ümit ediyoruz.”
Basın açıklamasının tam metni şu şekilde:
SOÇİ GERÇEĞİNE HOŞGELDİNİZ !
 Çerkes Soykırım’ının 150. senesinde gerçekleştirilecek 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’na karşı yürüttüğümüz uzun soluklu savaşım olimpiyatların son gününe kadar sürecek. Başından beri hedefimiz, bugün hala sömürge siyasetiyle yönetilen soykırım coğrafyası Soçi’nin bu büyük buluşma için doğru bir seçim olmadığını anlatmaktı.
 Dünya 150 yıl ilkin olduğu benzer biçimde bugün de uğradığımız haksızlığa kayıtsız kalmayı tercih etti. Beş gün sonrasında vatanımızda parlayacak olimpiyat ateşini içine sindiremeyen biz Çerkesler ise dostlarımızla beraber tekrardan dünyanın dört bir yanında Rusya konsoloslukları önündeyiz. Vatanımızda tüm itirazlarımıza karşın yakılacak ateşin, hiç olmazsa Soçi gerçeğini aydınlatması umuduyla kamu vicdanına sesleniyoruz:
 Putin size Soçi’nin geleceğe oluşturulan bir kapı bulunduğunu söylediğinde şu gerçeği hatırlayın:
  Soçi bir soykırımla halkından arındırılmış ve geçmişinin gölgesinden kurtulamayan bir şehirdir. Bir buçuk milyondan fazla insanoğlunun soykırımla katledildiği Çerkesya’nın başkenti olan şehirde Rus ordusu işini bitirdiğinde yalnızca 98 yerli hayatta kalabilmişti.
 Putin size Soçi’nin bir Rus Şehri olduğu söylendiğinde şu gerçeği hatırlayın:
 Soçi, üstünde Adige, Abhaz ve Ubıh halklarının gelişip serpildiği zamanı bir Çerkes şehridir. Soykırımdan sağ kurtulanların nesli olan dünyaya dağılmış durumdaki 7 milyon Çerkes, Soçi’yi ana vatanı olarak kabul etmektedir. Sadece,  diaspora mensuplarının anavatanlarına dönüş hakkı olmadığı benzer biçimde, vize ayrımcılığına maruz kalmakta ve çoğunlukla sınır kapısından çevrilmektedirler.
 Putin size Soçi’nin bir sulh şehri olduğu söylendiğinde şu gerçeği hatırlayın:
 İstisnasız tüm Kafkas halkları Rus hegemonyasına karşı savaşım etmekte fakat sert askeri yöntemlerle sindirilmeye çalışılmaktadır. Son yirmi yılda Kafkasya’nın tamamına yayılan çatışmalarda Putin rejimi yüz binlerce Kafkasyalı’nın ölümüne sebep olmuştur.
 Putin size Soçi’nin bir demokrasi şehri olduğu söylendiğinde şu gerçeği hatırlayın:
 Kafkasya, yargısız infazlar, faili meçhuller, gazeteci cinayetleri, insan kaçırma, işkence şekillerinin uygulanmış olduğu bir bölgedir. Pek oldukca muhalif, olimpiyatın kendisi dahi bahane edilerek çeşitli yöntemlerle sindirilmiştir.
 Putin size Soçi’nin kültürlerin buluşmuş olduğu bir kent olduğu söylediğinde şu gerçeği hatırlayın:
 Rusya oldukca kültürlü yapısını, 19. yy’da gerçekleştirdiği katliamlarla ele geçirdiği topraklarda yaşayan halklara borçludur. Bugün hala etnik Rus olmayan bu halklar, ayrımcılıkla karşı karşıya kalmaktadır.
 Putin size, Soçi’nin organik güzelliklerinden bahsettiğinde şu gerçeği hatırlayın:
 Putin’in bu güzelliklere tek katkısı, kendisinden ilkin inşa edilmiş UNESCO’nun kültür mirası duyuru etmiş olduğu ulusal parkı yok etmek ve pek oldukca nadir nebat türünün varlığını tehlikeye atmak olmuştur. Üstünde yarışmaların yapılacağı tesisleri inşa etmek için onlarca akarsu yatağı tahrip edilmiş, binlerce ağaç kesilmiş, geniş bir habitat yok edilmiştir.
 Putin size, tüm olumsuzluklara karşın olimpiyatların sulh ve kardeşlik için vesile bulunduğunu söylendiğinde şu gerçeği hatırlayın:
 Adolf Hitler 1936 Berlin Olimpiyatları yardımıyla Dünya’ya kendisini kabul ettirerek Almanya’ya hakim olmuştu. Tarihe Nazi olimpiyatları olarak geçen Berlin olimpiyatlarında Hitler, ırkçı ve militarist karakterini dünyadan saklamayı başarmıştı.

Putin’in yalanları saymakla bitmez.
Mücadelemiz, gerçeklerin yalanları ve yalancıları yok edeceği güne kadar sürecektir.
 Rus işgaline Hayır!
Soykırım toprakları üstünde olimpiyatlara hayır!
Yaşasın Çerkes halkının var olma mücadelesi!
Yaşasın Hakkaniyet!
Yaşasın Gerçek!”
 
‘Katil Rusya Kafkasya’dan defol’, ‘Soykırım yapanlar olimpiyat yapması imkansız’, ‘Alanlarda birleş soykırımla yüzleş’ çarpıcı sözleri atan grup olaysız bir halde dağıldı.

Related Articles

Yorum bırakın