Ana sayfa Diaspora Haberleri Çerkes Kültürünü Heykellerle Geleceğe Taşıyor

Çerkes Kültürünü Heykellerle Geleceğe Taşıyor

tarafınfan adige

Sinop’ta yaşayan heykel sanatçısı Eşref Baş, Çerkes kültüründe bulunan motiflerle yapmış olduğu heykel ve heykelciklerle, bu kültürün unutulmaması ve gelecek kuşaklara aktarılması için savaşım veriyor.
Baş,  yapmış olduğu açıklamada, 13 yaşından itibaren heykel yapımıyla ilgilendiğini, 1974 senesinde üniversiteyi bitirdikten sonrasında ustalaşmış anlamda heykel sanatçısı olarak çalışmaya başladığını söylemiş oldu.
Ailesinin Kafkasya’dan büyük sürgünle geldiğini belirten Baş, ana vatanlarından sürgün edilen Çerkeslerin, kültürlerini unutmaması, anane ve göreneklerinin yaşatılması için savaşım verdiğini dile getirdi.
Yurt haricinde ve Türkiye’de birçok sanat merkezinde çalıştığını, heykel ve heykelciklerinde çoğu zaman Çerkes motif ve figürlerini işlediğine işaret eden Baş, “Çerkes kültüründe bulunan motifleri işlediğim heykellere Türkiye’nin yanı sıra pek oldukça ülkeden talep var. Ben bir Çerkes ailenin mensubuyum. Çerkes kültürünün doğru anlaşılması için çaba ediyorum. Yaptığım heykeller bir tek birer vasıta. Kültürün tanıtılması, unutulmaması, gelecek kuşaklara aktarılması için uğraşıyorum.” ifadelerini kullandı.
“Adetlerimizin gelecek kuşaklara aktarılmasını önemsiyorum”
Baş, Çerkeslerin kendine özgü anane ve görenekleri bulunduğunu vurgulayarak, şu şekilde devam etti:
“Bugün bu adetlerimiz kısmen yaşatılıyor. Unutulmaması ve gelecek kuşaklara aktarılmasını önemsiyorum. Heykellerimde birlik ve beraberlik mesajları işliyorum. Dik duruş, köklerine bağlılığı sembolize eden motifleri işliyorum. Çerkes kültüründe mühim yeri olan at heykelleri ile adam ve bayanların giydirilmiş olduğu giysilere işlenen motiflerin yer almış olduğu heykeller yapıyorum. Heykellerim, duvar süslemelerim birçok ülkede sergileniyor. Bazı ülkelerdeki Çerkes derneklerinden sergi açmam için çağrı ediliyorum. Ana vatanlarından sürgün edilen Çerkeslerin yaşamış olduğu zamanı trajedinin unutulmaması için çaba ediyorum.”
Eşref Baş, Çerkes sürgününün yıl dönümü olan 21 Mayıs’ta, eserlerinden oluşan büyük bir soykırım ve sürgün sergisi açacağını kaydetti.

Related Articles

Yorum bırakın