Ana sayfa Uncategorized ASLAN MASHADOV’U ÖZLEMLE ANIYORUZ

ASLAN MASHADOV’U ÖZLEMLE ANIYORUZ

tarafınfan adige

Aslan Maskhadov’u ölümünün 16. yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz. 1972’de Tiflis Askeri Silah Akademisi’nden mezun oldu ve bundan sonra Rusya, Macaristan ve Litvanya’nın bazı bölgelerinde teklif verdi. Kızıl Ordu’da Topçu Albay rütbesine yükselen Maskhadov, SSCB’nin çöküşünden sonra ordudan ayrıldı. Aslan Maskhadov ülkesine döndükten sonra özgürlük seçimini gerçekleştirmeye çalışan Çahar Dudayev başkanlığında Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti yönetimine destek verdi ve bağımsızlık yanlısı kadroya kaydoldu. Çeçenistan’ın Rus iş kolundan sonra Genel Ekibin başına atanan Maskhadov, 1994-1996 yılları arasında 1. Çeçen-Rus savaşı’nın başarısında fevkalade bir paya sahipti.


Çeçenya devlet Başkanı Cahar Dudayev’in Rus birlikleri tarafından öldürülmesinin ardından 1996 yılında başbakan vekili olarak atanan Maskhadov, 1997 yılında Çeçenya devlet başkanı seçildi. 31 Ağustos 1996’da Rusya devlet Başkanı Yeltsin’in özel temsilcisi Aleksandr Lebed ile Hasavyurt anlaşmasını imzalayarak Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti’nin zaferini ve bağımsızlığını belgeleyen kişiydi. ASLAN MASHADOV’U SAYGI VE rahmetle ANIYORUZ Aslan Maskhadov 1951 yılında Stalin döneminde Orta Asya’ya sürgün edilen Çeçen bir ailenin çocuğu olarak Kazakistan’da dünyaya geldi. 1957’de altı yaşındayken ailesi Çeçenistan’a döndü. 1999’da Şamil Basayev’in Rus hükümetinin provokasyonları sonucu Dağıstan’a girmesiyle Rusya’daki Putin federal hükümeti Maskhadov’la teması kaldırdı ve ardından 2. Rus-Çeçen Savaşı patladı. 2. Savaştan sonra Maskhadov gerilla liderinin görevine geri döndü.

 

Maskhadov’un devlet başkanlığı dönemi 2001 yılında sona erdi. İkinci savaş nedeniyle seçimlerin yapılamamasından bu yana hala işyerinde olduğunu, ancak Moskova tarafından kabul edilmediğini belirtti. Maskhadov’un Şubat 2005’te ateşkes ilan etme ve Kremlin yönetimiyle barışı sağlama önerisi Moskova tarafından geri çevrildi. ” Dayanmamız gereken vahşet bizim için yeni değil. Anlıyoruz, anlıyoruz, Stalin’in tuz madenlerini, dikenli telli kamplarını, koruma kulelerini ve isimsiz mezarlarını hatırlıyoruz. Anavatanımızdan kovulmanın ve soykırımın rahatsızlığını yaşadık.

ASLAN MASHADOV

Gerçekte maruz kaldığımız dehşetlerin bir sonucu olarak bu senaryolara maruz kalanlarla korkunç bir ortak ölçümüz var ve bunları hemen kabul ediyoruz. İskelet Yahudiler ve ayrıca Romanlar Dachau’daki ısıtma sistemine, Auschwitz’e, Nanjing’deki süngülere, Biafra’daki korkmuş çocuklara, My-lai’deki namlunun ucunda yalvaran anne ve bebeğe, Iraklı Araplar hardal gazıyla boğuldu, Interhamwe’nin bıçakları Kigali’ye gidiyordu. Katledilen Ruandalı Tutsileri anlıyoruz, onlar bizim amaçsız cinayetler tarihindeki şehit kardeşlerimizdir”. (ASLAN MASHADOV). Maskhadov, 8 Mart 2005’te, diğer çeşitli Çeçen liderlerle birlikte, Rus özel kuvvetleri Spetsnaz komandolarının Tolstoy-Yurt topluluğundaki bir prosedüründe öldürüldü.

Related Articles

Yorum bırakın