Ana sayfa Kafkasya Haberleri “ASIL DÜŞMANIM PUTİN”

“ASIL DÜŞMANIM PUTİN”

tarafınfan adige

Ukrayna’da Rus askeri saldırganlığına direnecek yeni bir Çeçen müfrezesi kuruluyor. Halihazırda Şeyh Mansur’un ve Cowhar Dudayev’in adını taşıyan silahlı gönüllü oluşumlar, Ukrayna ordusunun yanında muharebeye katılımları hakkında açıklamalar yapmış oldu. Bu, resmi Grozni’nin öfkesini uyandıramadı: Çeçenya’nın Başı Ramzan Kadirov, gönüllüleri silahlarını bırakmaya çağırdı ve ek olarak oluşumların liderleri için yarım milyon dolar vaat etti.
Şeyh Mansur Taburu’nun komutanı Muslim Cheberloevsky, Kavkaz.Realii’ye verdiği bir röportajda, düşmanının kim bulunduğunu, Kadırov’u niçin ciddiye almadığını ve harp esnasında öldürülen Çeçenya’dan gelen güvenlik görevlilerine ilişkin Moskova’nın verilerine niçin güvenilmemesi icap ettiğini söyledi.
                                                                                                                   ****
MÜSLÜM CHEBERLOEVSKY
– Ramzan Kadırov kelleniz için 500 bin dolar vaat ediyor. Buna iyi mi tepki verdin?
– İlk kere duyuyorum, bu şekilde masalları dinleyecek vaktim yok. Bu evlatları, katledilmeleri için buraya gönderir, kendisi de oturur ve kafaları için birkaç peny tahsis eder. Daima Putin’in piyadesi, Putin’in kölesi, Putin’in askeri bulunduğunu ve Putin adına savaşmak için dünyanın her yerine gitmeye hazır bulunduğunu söylemiş oldu. Bundan dolayı, bu evlatları katledilmeye göndermesin, öteki sevdikleri, lordları şeklinde ( Çeçen Parlamentosu Başkanı Magomed Daudov’u kastediyor. – ed. ) yanına alsın. Neyin ne olduğuna sonrasında karar vereceğiz. 
– Ekibinizde kaç şahıs var? Kim bu savaşçılar?
– “Kaç şahıs olduğumuzu söylemeyeceğim. Sadece tabur 2014’te [Donbass’ta] harp varken kuruldu. Oluşum esnasında çoğunluğu Çeçen’di, bu yüzden ona Şeyh Mansur’un adını taşıyan Çeçen taburu adını verdik. Sonrasında Kafkasya’nın her yerinden insanoğlu eklendi: İnguşlar, Dağıstanlılar, Kabardeyler, Balkarlar, Çerkesler, Azeriler, Osetler… Fakat oldukca fazla değiller – her ulustan birkaç şahıs yada birkaç düzine idiler, geldiler ve gittiler. Eh, şimdi dünyanın her yerinden, Avrupa’dan birçok şahıs cevap verdi, birçok insan geliyor. Bundan dolayı yeni gruplar hazırlıyoruz. Putin, Kadirov, Hitler, Lukashenko ile görüşmeye hazırlar… Başka kim var? 
– Sana gore, bir Çeçen olarak, bir Müslüman olarak, bu harp niçin çıktı?
– Bizlere sorarsanız dünyanın hiçbir yerinde muharebeye bir dakika bile ihtiyacımız yok. Bu harp bizlere dayatıldı. Sovyetler Birliği’nin çöküşü esnasında, ayrılan öteki cumhuriyetler şeklinde Çeçen İçkerya Cumhuriyeti olarak ikimiz de bağımsızlığımızı ve egemenliğimizi duyuru ettik. O zamandan beri Rusya ile sorunlarımız var. 1991-92’de sabotajlar, saldırılar, patlamalar başladı. Ve o zamandan beri tüm bunlara dahil oldum. Rusya 1994 senesinde resmi olarak Çeçenya’da ayarlanan ve liderliğimize karşı örgütlenen Rus yanlısı muhalif  insanlardan umudunu keserek 11 Aralık 1994’te ülkemize hücum etti. Aradan oldukca vakit geçti fakat harp hala devam ediyor.
İlk savaşı biz kazandık, tüm dünya biliyor. 1999’daki ikinci savaşla, Çeçen halkının hatalarını, eksikliklerini, uyumunu hesaba kattılar… Değişik anlaşmalar imzalansa da karşılıklı birbirlerinin bağımsızlığını tanıyan imzalar attılar. Tüm bunlar oldu.
Sonrasında Çeçenistan’dan çeşitli nedenlerle ayrılmak zorunda kaldık. Dört başkanımızı kaybettik. Tüm komutanlardan hayatta kalanlar Çeçenya’yı terk etti. Bazıları sonradan döndü.
Ve 2014’te Ukrayna’da harp patlak verdiğinde, Ukrayna’nın yanında yer almaya ve ortak düşmanımızı yenmeye karar verdik.
– 2014’teki çatışmadan birkaç yıl sonrasında, ekibinizdeki kişiler mesele yaşamaya başladı. Yaptırım listelerine dahil edildiler. Şimdi Ukrayna tarafınca onlar için verilmiş herhangi bir güvence var mı?
– Yok. Bundan dolayı, şimdi tüm bunların yasal olması için bir tür sözleşme halletmeye çalışıyoruz. Geride sual işareti kalmasın diye. O durumların niçin ortaya çıktığını biliyoruz. 
– Niçin?
– “Putin, Kiev’e ve Ukrayna’nın geri kalanına bir hücum planlıyordu. Bundan dolayı, 2016-17’de Minsk’te ateşkes duyuru edilip anlaşmalar yapıldıktan sonrasında, tüm bu vakit süresince büyük bir saldırıya hazırlandı. Ordumuza ve Ukrayna Güvenlik Servisi’ne ‘Bu bu şekilde bitmez’ dememize karşın hazırlıklara ara verdiler. Oysa biz bunu kendi topraklarımızda, savaşlarımızda yaşadık. Bu yüzden “onlara bir an olsun inanamazsınız, hazırlamanız gerekiyor” dedik
Tüm bunlar Ukrayna Güvenlik Servisi tarafınca görmezden gelindi. Diyorlardı ki, “biz biliyoruz, bu şekilde bir hususi eğitime gerek yok”. Hazırlıkları boşlamaya ek olarak, gönüllüler bizlere katılmasın, biz yardım etmeyelim  diye Ukrayna’yı bizlerden temizlemek istediler. Bir vazife bilerek, SBU’nun yada polisin bazı katmanlarında birilerine rüşvet verdiler. Bizlerden kurtulmak istediler. İşin içinde oldukca para bulunduğunu biliyoruz. Onlara vazife verildi ve “bu insanları istediğiniz şeyle suçlayın ve onları kovun” denildi. 2018-20’de Ukrayna hususi servisleri iki savaşçımızı Rusya’ya teslim etti. Bizlere ihanet etmeye başlarlarsa, geri kalanların kaçacağını, ayrılacağını, güceneceğini umuyorlardı. Bunun üstüne bir bahis vardı.
Sadece bunun FSB’nin hususi bir operasyonu bulunduğunu anladığımız için kaçmadık, SBU görevlilerine bunu anlatmaya çalıştık ve burada kaldık. Dedik ki, “Eğer suçluysak, suçumuzu bizlere kanıtlama edin.” Kanıtlayamadılar, şundan dolayı bu şekilde bir kanıt yoktu. Bizi bu listelere kimin koyduğunu aramaya başladılar fakat bulamadılar. SBU görevlileri, “Sizi bu listelere biz koymadık” diyor. Polis, sınır muhafızı, göçmen servisi aynı şeyi söylüyor. Bu süreç son altı aydır devam ediyor ve bir umar bulunmadı. Fakat biliyoruz ki bu FSB ve Kadırov’un işi. Bunu fark ettiğimiz için hiçbir yere gitmedik. Bizlere ‘Türkiye’ye, Avrupa’ya gidin, bunu yapmanıza engel değiliz’ denildi. Hiçbir yere gitmedik, belanın geleceğini bilerek kaldık. Şimdi Ukraynalılarla beraber, Ukrayna’yı, Kiev’i ve kendimizi savunmaya hazırız.
– Düşmanlarınız kimler? Rusya, Ruslar, Kadirov, Putin?
– Bizim topraklarımızda bu aşamada benim için aslolan düşman Putin, onun rejimi ve maiyetidir. Kadirov kim ki? Siz gazeteciler, Kadirov’u sanki bağımsız bir insanmış şeklinde oldukca şişirdiniz! Kadirov, Putin’in kölesi. Doğal ki, “Çeçenler Ukrayna’ya hücum etti, Çeçenler girdi” dedikleri vakit rahatsız oluyoruz. Çeçenler girmediler ve saldırmadılar. Tarihte hiçbir vakit Çeçenler Ukrayna’ya düşman olmadılar. Ve olmayacaklar. Bunlar kendilerine Çeçen diyen piçler… Ve biz, safkan Çeçenler, birazcık gücendik. Rusya ile iki harpte çarpışan Çeçenistan, bir milyon nüfusundan 300 binini yitirdi. 300.000 şahıs de Çeçenya’yı terk etti . Onlar yaşıyor. Bunlar kendilerine gerçek Çeçenler diyebilen Çeçenlerdir. O piçler ise Putin’in uşaklarıdır.
Kadirov kendisine Çeçen diyebiliyorsa, niçin 100.000 Rus askeri tarafınca korunan, Lugansk bölgesinden daha ufak olan Çeçenya topraklarında bulunuyor? Zira onlar olmadan, o bir hiçtir.  Çeçenya topraklarında rehin tutulan o bayağı insanoğlu, bir fırsat bulsa ve özgür iradeleri olsa, onu basitçe tükürükleriyle boğar ve öldürürlerdi. Fakat Kadırov’un önünde yüz bin kişilik bir Rus ordusu var. Onların arkasında duruyor, saklanıyor ve kendisinin bir Çeçen bulunduğunu ve cumhuriyeti restore ettiğini söylüyor.
 
– Niçin Kadirov’un adamları şimdi her yerde bir hayal bir hayal ardında koşuyor? Ölülerinin birçok videosu var. Kafkasyalı oldukları açık, evet fakat perde arkasında Kadırovcu oldukları söyleniyor. Ya da bir müfrezeye hücum oluyor “gene Kadırovculara hücum etti” deniyor. Mesela 2014’te durum bu şekilde değildi.
– Zira 2008’de Rusya Gürcistan’a saldırdığında 56. Ordu Tskhinvali’ye girdi. Gürcüler karşı koydu, içeri almadı ve savaştı. Sonrasında Kadırovculara orada izin verildi, Vostok taburunu Tskhinvali’yi aldılar.  O andan itibaren, dövüş köpekleri olarak eğitildiler.
– Fakat “Vostok”un başlangıcında  o vakit Yamadayev vardı .
– Evet. Kimin umurunda? Taburun başındaydı fakat bununla birlikte Putin’in adamı olan bir Kadırovcuydu. Yamadayevlerin ve diğerlerinin yardımıyla Kadırovcular iktidara geldiler, kendilerini güçlendirdiler ve hemen sonra da kendilerini öldürdüler . Bu mühim. Yamadayevler kullanıldı. Kadirov ailesinin bu şekilde fırsatları yoktu ve Yamadayevler ilk savaşı bizim tarafımızda vermişti. Beş altı kardeştiler ve oldukca atılgandılar.
Kadırovcular işin dalgasında. Buraya gönderildikleri 2014 senesinde buradan geçmek istediler. 200-300 şahıs varlardı. Vuruldular. O vakit iştahlarını kaybettiler ve sahadan  geri çekildiler. Sadece Ukrayna’dan tamamen geri çekilmek için değil, hazırlanmak için. Savaşın yaşandığı Suriye’ye gönderildiler. Burada eğitildiler, hazırlandılar. Putin’in aslolan bahsi onlar üzerineydi: Kadirovcular gelecek, hepimiz dağılacak ve hareket halinde olan her şeyi alacaklardı. Bugün neler oluyor, görüyoruz. Bu tarlalarda tavuk şeklinde vuruluyorlar. Vazgeçmiyor ve yerlerine yenileri atanıyor. Bir tek Çeçenler yok burada. Kafkasya’nın her yerinden asker topladılar, herkesi Kadirovcular adı altında buraya sürdüler.
Putin niçin Kadırovcuların kanunsuzluğuna izin verdi? Herhangi bir şehre gelirler, herhangi bir belediye başkanı, yardımcısı onlardan özür diler. Hepsi bu operasyon için hazırlıktı. Sözde güçlüler, yenilmezler, her şeyi yapabilirler imajı verilmeye çalışılıyor.
– Lviv civarlarında Avrupa-İçkeryalıları da içerecek olan üçüncü bir gönüllü taburun oluşturulduğu bilgisine iyi mi tepki verdiniz ?
– Kişisel olarak tanıdığımız yada yüzde yüz güvendiğimiz kişileri alıyoruz. Biz kimseyi almayız. Bundan dolayı, birçoğunu reddettik. Kim bilir bu yüzden bizlere katılmak isteyenler başka bir yere yöneldiler. Her durumda, kargaşalık olmaz. Başka bir kadro olsun. Ne kadar çoksa, o denli iyidir. Böylesi bizim için daha iyi olacak. 
– Sürgündeki İçkerya Başbakanı Ahmed Zakaev, bu tür müfrezelere katılma çağrısında bulunmuş oldu? Onlarla temas halinde misin?
– Bazı mevzularda telefonla yazışma kuruyoruz. Evet, gönüllüleri müfrezelere katılmaya çağırdı, bunu destekledik, buna tamamen katılıyoruz. Tek nokta şu: bir yere koşmak normal olarak bir şeydir, sadece hemen sonra mesele olmaması için bir tür antak kalma yapmanız gerekir.
2014 senesinde alelacele geldik, her şey sözlüydü, belge yoktu. Bizi buraya yardım için çağıranlar Ukraynalılar, gizli saklı servislerdi. Sonrasında yönetimler değişti. Resmi belgeler olmadığı için ortada kaldık. Bunun yine olmasını önlemek için, bu problemi çözmeye çalışıyoruz. Böylece her şey yasalara uygun olmuş olur. Böylece bir seviye olur. Böylece bu marka altında bazı anlaşılmaz insanoğlu buraya gelemez. O vakit mevcutlar birbirine güvenebilirler.
 
– Rus ordusunda ölen Çeçenlerin sayısı hakkında bilginiz var mı?
– Kati bir bilgimiz yok fakat öldürülenlerin sayısı hakkında Çeçenya’da resmi olarak söyledikleri sayılar saçmalık. Yüzlercesi burada öldü.  Belarus’ta morglarda saklıyorlar, eve gönderilmiyorlar. Bu yüzden Kadirov’a diyoruz ki: Eğer bizi ya da başkasını bitirmek istiyorsan buraya bizzat gel. Bu evlatları katliama gönderip orada ne saklanıyorsun, korkak!
– Gerektiğinde dünyanın her yerinden her an gitmeye hazır 70 bin kişinin bulunduğunu söylüyor.
– Katılıyoruz! Bu 70 bin kişiyi toplasın fakat başlarına kendisi geçsin. Hepsini buraya gönderip,  kendisi evde kalan yalnız bir korkak olabilir. Ben savaşçılarımı bir yere göndermem. Beraber siperdeyim! Onların yediklerini yerim, onların yattıkları yerde uyurum. Onlarla keşfe çıkıyorum, onları yalnız göndermiyorum, oldukca daha genç ve daha süratli olmaları sebebiyle onlarla idame benim için zor, fakat gene de yapıyorum. Evde oturup insanları bir yere gönderip, sonrasında kimin gelip, kimin dönmeyeceğini bekleyemem. Bu ateist ise kendisi evde oturuyor, bu insanları buraya gönderiyor. Ben şahsen ona şunu söylüyorum: O bir korkak! Zira evde oturuyor ve buraya gelmiyor, adamları ise gönderiyor. Putin’in bu kadar sadık bir piyadesi madem, 70 bin kendisinin ve 100 bin de Rus askerinin hepsini alsın ve buraya gelsin. Biz buradayız! Onu bekliyoruz, kaçmadık, geri çekilmedik. Oturmuyoruz, bekliyoruz.

– Bazı makalelerde sizin hakkınızda, Ukraynalılar İçkerya’nın bağımsızlığını savundukları için, sizin Ukrayna’ya borç ödediğinizi yazıyorlar. O denli oldukca Ukraynalı var mıydı?
– Ben hiç kimseye borç filan ödemiyorum. Bunu hiçbir yerde söylemedim ve söylemem de. Ukraynalılar 1994 senesinde kendi özgür iradeleriyle Çeçenya’ya geldiler ve ellerinden geldiğince yardım ettiler. Merhum Saşko Bely (Alexander Muzychko – Çeçenya’daki harp esnasında İçkerya yanlısı Ukrayna müfrezesine liderlik etti. Rusya’da yasaklı “Sağ Sektörün” eski lideri; Euromaidan’ın Batı Ukrayna’daki liderlerinden biri. -Editör ). İnternette bir yerde bu video olmalı, müfrezesiyle beraber Çeçenya’daydı, bu yüzden ona şu sual soruldu: “Çeçenler Müslüman, siz Hristiyansınız. Sizi bağlayan nedir? Niçin Çeçenlere yardım etmeye geldiniz?” “Buraya geldik şundan dolayı Çeçenya’daki harp başlamasaydı Ruslar Ukrayna’ya saldıracaktı. Bu savaşla Çeçenya Ukrayna’yı kurtardı, savaşı kendi kendine geciktirdi, yardım etmek zorundayız.” 1994-95’te dedikleri buydu.
Tüm bunlar burada başladığında, buraya Zelensky yada Poroshenko’nun bayrakları altında, bir cumhurbaşkanı yada partiyi desteklemek için gelmedik. Biz buraya Ukrayna halkına yardım etmeye geldik, Ukrayna Rusya’nın tesiri altına girmesin ve bağımsız olsun istiyoruz. Bugün burada oldukca mühim bir dönüm noktasına karar veriliyor. Ukrayna düşerse, eski SSCB’nin tüm cumhuriyetleri düşecek. Rusya çevresindeki bağımsız ülkeler özgürlük şanslarını kaybedecekler. Bugün, Ukrayna hayatta kalırsa, bu hepimiz için bir talih. Tüm bu tarz şeyleri anlayarak, daha ileriye bakar ve daha fazlasını görürüz. Hiçbir vakit düşmanlık içinde olmadık ve gelecekte de olmayı düşünmüyoruz. Bu Kremlin rejiminin belini kırmayı umuyoruz. Ve bu, Kafkasyamızın ve tüm mazlum halkların Rusya’dan kurtuluşunu başlatacak!
_______________________
KAYNAK: Zakir Magomedov,  07 Mart 2022, www.kavkazr.com/a/moy-glavnyy-vrag-putin-intervjyu-s-komandirom-chechenskogo-bataljona-v-ukraine-muslimom-cheberloevskim/31740181.html

Related Articles

Yorum bırakın