Ana sayfa Diaspora Haberleri Adige Dili Günü İstanbul’da Yoğun Katılımla Kutlandı

Adige Dili Günü İstanbul’da Yoğun Katılımla Kutlandı

tarafınfan adige

Onbeş Çerkes Derneğini’nin desteğiile düzenlenen “Adige Dili Günü” programı İstanbul Bahçelievler’de Nurettin Topçu Kültür Merkezi Salonu’nda Cumartesi günü gerçekleştirildi.
Bersey Wumar’ın hazırlayıp 14 Mart 1853’de yayımladığı Adige Alfabesi ile Adige dilinin yine yazılı hale gelmesinin 165’nci yıldönümü münasebetiyle düzenlenen geceye ilgi oldukça büyüktü. Sunuculuğunu İshak Akbay ve Bedanıko Zamira’nın yapmış olduğu program Thamate Bahaddin Zabun’un yapmış olduğu xoh ile başladı. Peşinden Alaaddin Bayram günün ehemmiyetine vurgu icra eden bir konuşma gerçekleştirmiş oldu. Bilahare selamlama hitabı yapmak suretiyle kürsüye çağrı edilen Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Faruk Arslandok, Düzce Üniversitesi Adige Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Wınerekho Mira ve Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı Nusret Baş Adige Dili Günü’ne dair düşüncelerini de paylaştıkları birer selamlama hitabı yaptılar.
Program Akışı içersinde Çerkes Hanımefendileri Teavün Cemiyeti Korosu, Murat Özden, Miray Atalay,  Bedanıko Zamira, İshak Akbay şarkılarıyla; Teşeva Svetlana, Yılmaz Dönmez, Alaaddin Bayram, Hızelh Merve şiirleriyle sahne aldılar.  Programın son bölümünde Çerkes Dernekleri Federasyonu Otej Tiyatro Topluluğu Adiğe dilinin günümüzdeki sorunları ve yaşama mücadelesini mevzu alan didaktik bir oyun sergiledi.
Programın sonunda Çerkes Dernekleri Federasyonunca bu yıl ihdas edilen ve bundan sonrasında her yıl bir kişiye verilecek olan “Ahmet Cavid Paşa Adige Diline Hizmet Ödülü”nün birincisi, Adige dilinin yaşatılmasına yönelik fonksiyonel emek harcamalar dikkate alınarak Konya’da kurulu bulunan Adige Dil Derneği’nin Başkanlığını da yürüten Ali İhsan Tarı’ya verildi. Tarı’ya plaketini Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı Nusret Baş takdim etti.
Gece, programa katkı sunanlara çiçek takdim edilmesi ve hep beraber aile fotoğrafı verilmesiyle sonlandı.

                         
 

Related Articles

Yorum bırakın