Ana sayfa Kafkasya Haberleri ABHAZYA İLE RUSYA ARASINDA ÇİFT VATANDAŞLIK SORUNLARI İÇİN ANLAŞMA HAZIR

ABHAZYA İLE RUSYA ARASINDA ÇİFT VATANDAŞLIK SORUNLARI İÇİN ANLAŞMA HAZIR

tarafınfan adige

Antak kalma taslağı, Rusya Federasyonu’nun, Abhazya Cumhuriyeti vatandaşlarına basitleştirilmiş bir halde Rusya Federasyonu vatandaşlığına kabul için müracaat hakkı veriyor. Rusya Federasyonu vatandaşlığına kabul koşulları, Rusya Federasyonu Başkanı tarafınca belirleniyor.
Basitleştirilmiş usul tek taraflı olarak işleyecek. Antak kalma taslağı, Abhaz vatandaşlığının kazanılması için basitleştirilmiş bir usul öngörmüyor. Hem basitleştirilmiş, hem de genel olarak Abhaz vatandaşlığı edinmenin gerekçelerini ve usulünü değiştirmiyor.
Taslak Antak kalma, her iki tarafın vatandaşı olan kişilerin, mecburi askerlik esnasında topraklarında kalıcı olarak ikamet ettikleri tarafta askerlik hizmeti yapmalarını öngörüyor. Her iki tarafın vatandaşı olan ve bunlardan birinde mecburi askerlik hizmetini tamamlayan kişiler, diğer yanda askerlik hizmetinden muaf sayılacak.
Taslak, her iki tarafın vatandaşlığına haiz kişilerin sürekli olarak ikamet ettikleri ülkenin mevzuatına uygun olarak toplumsal güvenlik, eğitim ve sıhhat hizmetlerinden yararlandığını belirtiyor.
Taslak Antak kalma, taraflardan yalnızca birinin diplomatik ilişkileri sürdürdüğü yada taraflardan yalnızca birinin diplomatik misyonlarının yada konsolosluklarının bulunmuş olduğu devletlerde, bu kişilerin söz mevzusu tarafın tam korumasından ve himayesinden yararlanacaklarını öngörüyor.
Antak kalma, Rusya Federasyonu ile bir anlaşmaya varılmasının arkasından Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafınca imzalanacak.

Related Articles

Yorum bırakın